Nákupný košík
Cena spolu:  
0.00 €

Štiepačky na drevo


Drevo sa opäť dostáva do popredia vo vykurovaní samostatne, alebo v kombinácii s inými palivami najmä kvôli finančnému, aj ekologickému hľadisku. Príprava dreva je každoročnou, nie jednoduchou úlohou. Štiepačka dreva nám ju jednoznačne uľahčí.


Horizontálne štiepačky na drevo

Sú menšie, skladnejšie a vhodné najmä pre hobby použitie - na štiepanie menšieho množstva dreva s priemerom do 25 cm a dĺžky okolo pol metra. Polená s nimi je možné len poliť. Sú poháňané elektromotorom s výkonom od 1 500 do 2 200 W a dosahujú tak štiepaciu silu 4 až 6 ton. Pre komfortnejšiu prácu je k horizontálnym štiepačkám možné dokúpiť si stojan. Nestojí veľa peňazí a rozhodne si vďaka nemu prácu zjednodušíte. Veľkou výhodou týchto štiepačiek je nízka hmotnosť, praktické kolieska zaručia bezproblémovú manipuláciu aj ľahké skladovanie.

Horizontálne štiepačky posúvajú drevo proti klinu, ktorý ho rozštiepi. Výhodou je, že polená nemusíte zdvíhať do výšky, avšak stroj obsluhujete v predklone na zemi, čo môže byť pri dlhšej práci dosť namáhavé. Niektoré horizontálne štiepačky sú preto vybavené vyššími nohami s kolesami, aby sa obsluhovali pohodlnejšie. Daňou za pohodlnú obsluhu je, že polená musíte zdvíhať zo zeme vyššie. Tento typ štiepačky je vhodný najmä vtedy, ak chcete občas kúriť v krbe alebo krbových kachliach.

*blok*

*8*

  • k štiepaniu dreva dochádza vo vodorovnej polohe

  • vhodné pre občasné štiepanie

  • polená je možné len poliť

  • menej komfortný spôsob práce

  • lacnejšie a skladnejšie

  • sú vhodné na polená s max. dĺžkou do 60 cm s priemerom do 30 cm

  • nižší výkon

  • horšia ergonómia

*/*

*4* */*

*/*

Vertikálne štiepačky na drevo

Keď chcete spracovať väčšie množstvo palivového dreva bez námahy, zvoľte štiepačku vertikálnu. Ide o mohutné stroje celokovovej konštrukcie so silnejšími motormi, ktoré sú nesmierne stabilné a vďaka kolieskam sa dajú jednoducho premiestniť. Majú obojručné bezpečnostné uchopenie. Zvládnu s prehľadom rozštiepiť klady s priemerom 35 cm a dĺžkou do 52 cm. Tieto štiepačky poháňajú trojfázové motory s výkonom 3 000 až 3 800 W. Vďaka tomu dosahujú štiepacej sily 6 až 16 ton. Tento výkon si vyžaduje tiež určitú mieru robustnosti štiepačky. Najväčšou výhodou vertikálnych štiepačiek je možnosť nahradenia základného štiepacieho klinu. Štandardné kliny rozštiepia poleno na jeden pohyb piesta na dve polovice. Ak však nasadíte na stroj štvorramenný kríž, rozštiepi jedným pohybom poleno rovno na štvrtiny.

*blok*

*8*

  • k štiepaniu dreva dochádza vo zvislej polohe

  • vhodné na pravidelné štiepanie

  • veľký objem prác - ak v krátkom čase potrebujete spracovať veľké množstvo dreva

  • výkonnejšie - poradia si aj s tvrdým drevom

  • celokovová stabilná konštrukcia

  • sú vhodné na polená s max. dĺžkou 100 až 135 cm s priemerom 50 cm a viac

  • možnosť nahradenia základného štiepacieho klinu

  • vysoká hmotnosť a mohutnosť

  • vyššia cena

*/*

*4* */*

*/*



Kužeľové štiepačky na drevo

Špecifickým typom na štiepanie dreva je kužeľová štiepačka, ktorá pracuje s rotujúcim kovovým tŕňom (ostňom, kužeľom) pripevneným k výkonnému elektromotoru. Vďaka vysokým otáčkam sa tŕň otáča a po pritlačení drevo veľmi rýchlo a účinne štiepi. Nevýhodou je však to, že tŕň môže v dreve uviaznuť, preto by mala byť takáto štiepačka jednoznačne opatrená spätným – reverzným chodom.

Takéto štiepačky však využívajú profesionálny drevorubači alebo si ich vyrábajú majstri doma svojpomocne za použitia nepotrebného elektromotora. Vzhľadom na nechránený rotujúci tŕň sú však tieto štiepačky o niečo nebezpečnejšie. Veľký pozor treba dávať aj na zachytenie odevu o kužeľ.


Horizontálna štiepačka

Horizontálna štiepačka

Vertikálna štiepačka

Hmotnosť

40 kg a viac

100 kg a viac

Štiepací tlak

4–6,5 t

7–18 t

Dĺžka polien

Max 50 cm

Max 135 cm

Priemer polien

Max 25 cm

25 cm a viac

Typ dreva

Mäkké

Tvrdé

Príkon

1 000 – 2 000 W

2 000 – 4 500 W

Typ motora

Elektrický

Elektrický

Ročná spotreba dreva

Max 10 kubíkov

Neobmedzená




Rozdelenie štiepačiek na drevo podľa typu pohonu

Prevažná časť štiepačiek je poháňaná elektromotorom. Na trhu však môžete nájsť aj štiepačky, ktoré sú poháňané spaľovacím motorom, alebo štiepačky, ktoré možno napojiť na hnací hriadeľ traktora. Pri prepojení s traktorom sa veľakrát jedná o kombináciu s niektorým z predchádzajúcich typov pohonov.


Štiepačky na drevo s elektrickým motorom

Relatívne nehlučný elektromotor je najčastejšie používaným pohonom pre hydraulické čerpadlo štiepačky. Menšie štiepačky na krátke drevo sa dajú poháňať na 230 voltov, väčšie prístroje vyžadujú pre dostatočnú posuvnú silu silnoprúd s napätím 380 voltov.


Štiepačky na drevo s benzínovým alebo dieselovým motorom

Štiepačky dreva s vlastným spaľovacím motorom sú nezávislé na elektrickom napájaní a možno ich, na rozdiel od elektricky poháňaných strojov, používať tiež v teréne. Menšie štiepačky majú spravidla štvortaktný benzínový motor. Veľké modely sú poháňané dieselovým motorom.


Štiepačky na drevo s externým pohonom

Tento druh štiepačky na drevo je určený do terénu. Zvyčajne sa po tomto type štiepačky obzerajú používatelia, ktorí drevo sekajú v teréne a následne ho hneď vyvážajú, napríklad priamo v lese. Štiepačka má špeciálny trojbodový upevňovací systém, ktorý sa pripevní k hriadeľu traktora, čim možno docieliť vysoký štiepací tlak, následne sa motor stará o jej chod. Takéto zariadenia je možné aj ťahať za traktorom, keďže sú vybavené pojazdovými kolesami. Na hnací hriadeľ traktora možno osadiť aj štiepacie kužele.


Kombinované štiepačky na drevo

Takzvané kombinované prístroje sú flexibilné. Kombinujú rôzne typy pohonov, ktoré sa používajú podľa miesta použitia.

  • Rozšírenou kombináciou je model s elektromotorom a externým pohonom na hriadeľ. Takéto štiepačky dreva môžu nehlučne pracovať blízko domu, ale napriek tomu umožňujú aj mobilné použitie.

  • Druhou možnosťou kombinácie je, že štiepačka vďaka svojej konštrukcii dokáže kombinovať vertikálny i horizontálny mechanizmus štiepania dreva, ich cena je však vyššia.




Štiepací tlak

Je najdôležitejším parametrom štiepačiek. Vyvinutý tlak - drevo sa štiepi za pomoci sily. Konkrétne tej tlakovej. Štiepačka na drevo v rámci výkonu teda musí určitý tlak pre štiepenie vyvinúť. Čim je tlak väčší, tým je vyšší výkon. Štiepací tlak sa udáva silu v tonách, ktorou pôsobí klin na poleno. Pri horizontálnych je to tlak okolo 5-6 ton. Pri vertikálnych dosahuje hodnota tlaku 10 až 15 ton. Štiepenie je teda skutočne hračkou aj v prípade hrubých polien. Existujú aj štiepačky s tlakom až 40 ton. Ide však o profesionálne drevorubačské modely.


  • Na mäkké drevo, ako je lipa, topoľ alebo smrek, bude stačiť horizontálna štiepačka - tlak sa pohybuje medzi 4 až 7 tonami.

  • Na tvrdé drevo, ako je dub, buk, agát alebo ovocné dreviny, je už potrebné použiť vertikálnu štiepačku na drevo - tlak sa pohybuje od 6 až 30 ton.


Štiepací tlak nevoľte iba podľa druhu štiepaného dreva, ale tiež podľa jeho stavu vo chvíli, keď ho budete spracovávať – ​​mokré drevo je totiž výrazne tvrdšie, než drevo suché. Preto je dobré, ak je to možné, nechať drevo pred štiepaním vyschnúť, prípadne použiť vyšší štiepací tlak. Pre domáce využitie obvykle stačí tlak od 12 do 15 ton.

Štiepací tlak je ovplyvnený aj dobou prevádzky, pretože pri dlhšom pracovnom nasadení sa ohrieva olej, následkom čoho klesá tlak. Zníženie tlaku je v prvých niekoľkých desiatkach minút práce minimálne. Po hodinách nepretržitej práce sa však môže znížiť až na polovicu. Na takto časovo náročnejšiu prácu sú vhodné štiepačky so zásobníkmi hydraulického oleja väčšie ako 15 litrov.


TIP : Čím vyšším štiepací tlak štiepačky majú, tým je tiež vyššia ich cena. Štiepačky s vyšším tlakom bývajú robustnejšie a tým pádom tiež ťažšie.



Dĺžka a priemer polien

So štiepacím tlakom súvisí tiež priemer a dĺžka štiepaných polien. Čím väčšie a dlhšie poleno budete štiepať, tým vyšší tlak bude potrebný. Ako veľké a dlhé polená sa vo štiepačke môžu spracovávať, je ovplyvnené aj konštrukčným usporiadaním rezača.


Maximálna dĺžka štiepaného polena

  • Veľkosť a dĺžka naštiepané dreva by mala zodpovedať typu kachlí, krbu alebo kotla, v ktorom budú spaľované. Podľa toho, aká veľké a dlhé polená potrebujete, zvoľte vhodnú štiepačku a štiepací tlak.

  • Horizontálne štiepačky dokážu poleno rozštiepiť na dĺžku maximálne 25 až 55 centimetrov.

  • Vertikálne štiepačky umožňujú rozštiepiť poleno až do dĺžky okolo 140 centimetrov.

Maximálny priemer štiepaného polena

  • Horizontálne štiepačky obvykle umožňujú štiepať polená do priemeru 35 centimetrov.

  • Vertikálne štiepačky dokážu rozštiepať aj polená s priemerom 50 centimetrov.



Príkon a výkon

Príkon určuje rýchlosť štiepačky a jej štiepací tlak. Informácie o príkone vám pomôžu najmä s výpočtom spotreby zariadenia. Tento faktor závisí od typu pohonu.


  • Štiepačky poháňané elektrickou energiou a elektromotorom - udáva sa počet wattov alebo kilowattov. Príkon sa v priemere pohybuje od 1 500 až 3 000 W u lacnejších horizontálnych štiepačiek, výkonnejšie vertikálne štiepačky na drevo majú príkon vyšší od 3 500 do 7 000 W.

  • Výkonnejšie naftové alebo benzínové štiepačky - majú výkon udávaný zvyčajne prostredníctvom kilowattov alebo HP – „konskou silou“. Rozhodujúci je aj objem motora. Výkon sa môže pohybovať od 2,6 kW po 6 kW. Pri profesionálnych štiepačkách určených na štiepanie veľkého množstva dreva v teréne aj viac.




Hmotnosť štiepačky

Ak plánujete zariadenie vyťahovať z garáže či kôlne často, na tento parameter určite nezabúdajte. Manipuláciu so štiepačkou výrazne uľahčí, ak zvolíte model s kolieskami. Dbajte tiež na to, kam budete zariadenie premiestňovať.




Konštrukcia

Konštrukcia by mala byť z kvalitných materiálov a dokázala tak zabezpečiť stroju dostatočnú stabilitu a odolnosť. Základom pre dobrú a bezpečnú prácu so štiepačkou je pevnosť a stabilná robustná konštrukcia. U kvalitnejších strojoch je možnosť nastaviť pracovný stôl do viacerých polôh, a ušetriť tak námahu pri spracovaní väčšieho množstva polien. Netreba zabudnúť ani na dobré upevnenie a variabilitu konštrukcie pracovného klinu. Štiepací klin by mal disponovať možnosťou voľby štiepania na polovicu, alebo priamo na štvrtiny.

Hydraulický systém je srdcom celého zariadenia. Mal by fungovať bezchybne a dodávať štiepaciemu klinu dostatok výkonu. Dobré pracovné rýchlosti sa pohybujú okolo hodnoty 25 m/s. Zväčša platí, že čím väčšia hmotnosť, tým je konštrukcia pevnejšia a stabilnejšia, vďaka hrubším oceľovým plechom z ktorých je vyrobená.

Dôležité sú aj bezpečnostné prvky – štiepanie dreva je totiž značne riziková práca.



Bezpečnosť pri práci

U horizontálnej štiepačky zaisťuje bezpečnosť pri práci pevný ochranný box v oblasti klinu aj ovládacej páky. U vertikálneho modelu potom obruče ramien.


  • Obojručné ovládanie - aj keď sú štiepačky vybavené obojručným úchytom, čo znamená, že k ich spusteniu musíte oboma rukami stlačiť dva samostatné ovládacie prvky, je potrebné dodržiavať bezpečnostné pokyny dané výrobcom.

  • Elektrická poistka - zabezpečuje, aby sa stroj nespustil samovoľne. Napríklad pri skrate alebo po náhlom výpadku elektriny.

  • Štiepačku môže obsluhovať len jedna osoba, v okruhu 5 metrov sa nesmie pohybovať iná osoba či zviera.

  • Pracovný odev - pri štiepaní môžu odletovať triesky, preto je nutné mať kvalitný odev. Pracovný odev nesmie byť voľný a odporúčané sú plné topánky, ideálne s vystuženou špičkou, keby vám spadlo poleno.

  • Ochranné pomôcky - používajte aj ochranné okuliare. Pri veľkých strojoch je lepšie použiť aj prilbu s ochranným štítom. Pracovné rukavice sú samozrejmosťou.

  • Vždy štiepajte len v smere vlákien polien (nikdy nedávajte poleno naprieč).

  • Pri práci neustále sledujte stav stroja aj práve poštiepané drevo.

  • Ak by sa poleno nejako prehýbalo, prácu ihneď prerušte a upravte jeho polohu, inak by sa mohlo napružiť, vyletieť zo stroja a niekoho by mohlo poraniť.

  • Štiepačku vždy umiestnite na pevný a rovný podklad, aby sa nemohla prevrátiiť.

  • Niektoré štiepačky ponúkajú funkciu odsávania pilín. Ak však takouto funkciou zariadenie nedisponuje, je potrebné občas stroj zastaviť a vyčistiť, aby sa nečistoty nedostali do menej krytých častí stroja.

  • Pokiaľ máte štiepačku s elektromotorom, dávajte pozor, aby sa prívodný kábel nedostal do štiepacie zóny.




Príslušenstvo k štiepačkám dreva

Medzi najrozšírenejšie príslušenstvo patria variabilné a vymeniteľné kliny, najmä k výkonnejším vertikálnym štiepačkám.


  • Štvorramenný klin - štiepačka z polien počas štiepania neurobí dva, ale štyri kusy. Štvorramenný klin nie je príliš vhodný pre štiepačky s najnižším výkonom, pretože dochádza k zväčšeniu kontaktnej plochy medzi polenom a klinom, čím dochádza k znižovaniu efektívneho tlaku. Pre štiepanie polien väčších priemerov vám však táto násada výrazne urýchli vašu prácu.

  • Šesťramenný klin - k niektorým typom štiepačiek môžete kúpiť aj šesťramenný (hviezdicovitý) klin, ktorý z poleno pri jednom štiepacím cykle vytvorí šesť dielov.

  • Predĺžený klin - sa takmer vždy predáva ako príslušenstvo k vertikálnym štiepačkám. Predĺžený klin je ideálne predovšetkým pre štiepanie dlhších polien.

  • Rozširujúci klin - na štiepanie sukovitých, tvrdých alebo mokrých polien klasickým klinom, sa môže stať, že polená pôjdu zle rozštiepiť. K ľahšiemu spracovaniu týchto driev, vám výrazne pomôže široký rozširujúce klin, ktorý je oproti klinu základnému, výrazne širší.

  • Stojan - predovšetkým k menším horizontálnym štiepačkám si môžete prikúpiť skrutkovateľný stojan s kolieskami.




Ako správne štiepať drevo?

Stroj umiestnite na pevný a rovný podklad, aby sa nemohla prevrátiť. Či už ide o horizontálnu alebo vertikálnu štiepačku, vždy ju z dôvodu bezpečnosti ovládajte obidvoma rukami. V prípade horizontálnej štiepačky spína jedna ruka elektromotor a druhá uvádza do pohybu hydraulický systém sa štiepacím klinom.

Vertikálne štiepačky sú podľa zákonných predpisov vybavené obojručným úchopom. Z dôvodu bezpečnosti je potrebné myslieť na to, že pracujeme so strojom, ktorý je napájaný z elektrickej siete, preto vždy pracujeme za sucha.



Čo s naštiepaným drevom?

Čerstvo naštiepané drevo má vlhkosť asi 50%, mali by sme ju preto znížiť aspoň na 20%. Vykurovanie mokrým drevom je nevhodné – spotrebuje sa až dvakrát také množstvo, mokré drevo ničí a zanáša komín dechtom. Preto je vhodné čerstvo nasekané drevo po štiepaní nechať prirodzene schnúť, nezakrývať ho. Ak chceme ideálne vysušené palivové drevo, nechajme naštiepané polená uskladnené ďalšie dva roky na dobre vetranom, pred dažďom chránenom mieste.




Údržba štiepačky

Štiepačky dreva sú z hľadiska svojej konštrukcie pomerne jednoduché stroje a nie je teda potrebné nejaká špeciálna údržba. Štiepacie stroje vyžadujú pravidelné čistenie od nečistôt, kôry a pilín a samozrejme mazanie.


  • Po skončení práce stroj riadne očistite.

  • Štiepací stĺpik pravidelne namažte vazelínou alebo prírodný olejom, proces môžete zopakovať aj počas štiepania

  • Kontrolujte dotiahnutie skrutkových spojov.

  • Pravidelná údržba hydraulickej časti - kontrola oleja je jednou z najdôležitejších častí údržby.

  • Pôvodný olej sa mení po 50 pracovných (záťažových) hodinách a následne je to rozsah 300 až 500 hodín - podľa množstva záťaže.

  • Štiepačky skladujte na suchom mieste, kde teploty neklesajú pod nulu.


TIP : Aj keď sú tieto stroje určené na prácu v prírode, odporúča sa nepracovať v daždi. Je teda lepšie stroj pred vodou ochrániť, aby sa zamedzilo nežiadúcej korózií na častiach hydraulického systému.




Cena

Pretože sú štiepačky dreva vyrábané tak, aby svojim majiteľom pomohli s náročnou prácou s drevom, pri ich výbere by ste sa mali zamerať na modely od svetovo preverených predajcov, ktoré majú s výrobou štiepačov dreva dlhoročné skúsenosti. Kvalitné štiepačky dreva vám uľahčí prácu a bude dobre slúžiť po mnoho rokov.


Cena štiepačky dreva do 400 €

V najnižšej cenovej kategórii zakúpite predovšetkým horizontálne štiepačky dreva s výkonom medzi 1 100 W až 2 600 W a tlakom od 4 do 7 ton. Napájanie takmer vždy prebieha s napätím 230 V. Môžete ich teda teda pripojiť do bežnej domácej zásuvky. Môžete v nich štiepať polená, ktoré majú maximálny priemer do 40 cm, s dĺžkou do 55 cm. Hmotnosť týchto štiepačiek je asi 100 kg. Tieto štiepačky bez problémov zvládnu pripraviť palivové drevo na zimnú sezónu.


Cena štiepačky dreva od 400 € do 800 €

Medzi štiepačkami dreva od 400 € do 800 € nájdete ako štiepačky horizontálna, tak štiepačky vertikálne s výkonom od 4 000 W a štípacími tlakmi od 7 do 12 ton. Výkonnejšie štiepačky je možné kúpiť s napätím 400 V. Tieto štiepačky je už nutné pripojiť do priemyselné zásuvky. Štiepačky v tejto cenovej relácii sú schopné rozštiepiť polená dlhé 135 cm s priemerom 45 cm. Súbežne s vyššími tlakmi a robustnejšími konštrukciami narastá aj hmotnosť, ktorá sa pohybuje od 100 do 200 kilogramov.


Cena štiepačky dreva od 800 € do 1 900 €

Zákazníci, ktorí potrebujú pravidelne naštiepať veľký objem dreva, iste nájdu svojho štiepacieho favorita práve v tejto kategórii. Štiepačky za túto cenu sú už veľmi kvalitné prístroje s vysokými štípacími tlakmi až do hodnoty 25 ton. Spadajú sem už tiež vertikálne-horizontálne štiepačky so spaľovacím pohonom a ťažným zariadením. Tieto štiepačky vážia od 200 do 300 kilogramov. Môžete však naraziť aj na státia s hmotnosťou k 700 kg. Tieto štiepačky sú schopné spracovať polená s priemerom do až 50 cm.

Určené sú na prácu s tvrdým, mokrým či sukovitým drevom. Často sú poháňané výkonnými elektromotormi alebo spaľovacími agregátmi (benzín alebo nafta).


Cena štiepačky dreva nad 1 900 €

Štiepačky v cenovej kategórii nad 1 900 € sú konštruované takmer výhradne pre profesionálne účely. Zvládnu aj vysoké nasadenie a veľkú pracovnú záťaž. Dokážu naštiepať aj polená o veľkosti, ktorá kvôli ich veľkým rozmerom nie sú použiteľné do bežných kotlov, kachlí čí krbov. Ich cena sa môže vyšplhať až nad 11 000 €. Najdrahšie modely sa využívajú pre prácu na špecializovaných linkách drevospracujúceho priemyslu.




Výrobcovia

Štiepačky na drevo Scheppach do tejto kategórie zaručene patria, čo potvrdzujú aj referencie zákazníkov. V ich ponuke nájdete horizontálne i vertikálne štiepačky na drevo, a to aj v rôznych cenových reláciách. Veľmi obľúbenými sa stali aj štiepačky na drevo Powerlog, ktoré ponúka predajca Mountfield. Dôvodom je cenová dostupnosť štiepačiek.

Medzi kvalitu určite môžeme radiť zariadenia značiek Proteco, Vari alebo štiepačky na drevo Hecht, ktorí sú takisto tradičným výrobcom záhradnej a pracovnej techniky. Menej známe sú štiepačky na drevo Profi, ktoré však tiež patria medzi spotrebiteľmi obľúbené na Slovensku i v zahraničí. Spomenúť môžeme aj značky, ako Al-ko alebo Güde.



Návrat hore